EMMR( https://emmr.eu/)

   https://emmr.eu/

 

Son yıllarda Türkiye'ye gelen Afganların sayısında önemli artışlar bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği rakamlara göre, Türkiye'de yaklaşık 130 bin Afgan var. Afganlar, Türkiye’ye gelen göçmenler arasında sayısal olarak dördüncü sırada (Suriyeliler, İranlılar ve Iraklılardan sonra) yer almaktadır İşsizlik, savaş ve ülkede güvenli bir ortamın olmaması göçte önemli faktörlerdir. Durumlarındaki belirsizlik nedeniyle ortaya çıkan finansal zorluklara ek olarak, ciddi psikolojik problemlerle mücadele eden, hatta intihar eden veya bedenlerine zarar veren Afgan mülteciler bulunmaktadır. İşsizlik, finansal imkânsızlık, eğitim ve sağlık ihtiyaçları, ev sahibi ülkelerde en temel sorunlardır.

Proje ile mültecilerin projede yer alan ev sahibi ülkelerde sosyal ve ekonomik entegrasyonuna odaklanılmaktadır. Proje ile mültecilerin ev sahibi topluma entegrasyonunu teşvik eden ve aynı zamanda dışlanmaya karşı mücadele eden faaliyetlerin arka arkaya uygulanması amaçlanmaktadır. Projenin hayata geçirilmesi, entegrasyonu sadece mültecilerin ev sahibi topluma uyumunu değil aynı zamanda esnek ve çok boyutlu bir süreç olarak görmeyi amaçlamaktadır.

Ortak kuruluşların bazıları bireysel olarak sosyal içerme projeleri ve bazıları girişimcilik projeleri yürütmektedir, ancak bu proje farklı ülkelerdeki deneyimleri bir araya getireceği için yenilikçi olacaktır. Proje sonunda farklı ülkelerde barındırılan göçmenler ve mülteciler, ev sahibi topluma sosyo-ekonomik entegrasyon fırsatlarından faydalanacaktır. Proje, yeni tanınan herhangi bir mültecinin, kendi işlerini kurmak ve ev sahipliği yapan ülkede hayatlarını yeniden inşa etmeye başlaması için ele alması gereken temel unsur ve yetkinliklere odaklanıp kendilerini temsil edecek şekilde yenilikçidir.

 

 1. Türkiye'de ilk proje toplantısı Erzincan Valiliği ev sahipliğinde yapılmış ve proje çıktıları ile ilgili faaliyetler görüşülmüş ve Çalışma Planı güncellenmiştir.
 2. Her modül sorumlu ülke kontrolünde tasarlanmış ve Ortaklar tarafından tasarlanan modülün ardından, bir sonraki Proje toplantısında ayrıntılandırılmıştır.
 3. Bir sonraki adım, ortaklığın özenle hazırladığı ve tasarladığı yeni Göçmenler Modülü hakkında kısa süreli ortak personel eğitimi yapılmıştır. Bu personel ülkelerine geri döndükten sonra, yerel olarak pilot bir kurs yapmıştır. Kurs, her grup tarafından yerel olarak hedef gruplar için düzenlenmiş ve kursun sonuçları kursu sağlayan ortağa bildirilmiştir.

 

 

 1. Açılış Toplantısı-Türkiye (Gerçekleşmiştir)
 2. Göçmenler için Temel Dil ve İletişim Modülü Romanya Hareketliliği (Proje Ekipleri her kurumdan üç kişi) (Gerçekleşmiştir)

 

 1. Dijital okuryazarlık modülü İspanya Hareketliliği (Proje Ekipleri her kurumdan üç kişi) 17 Ağustos 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirilecektir.
 2. Girişimcilik modülü Slovenya Hareketliliği (Proje Ekipleri her kurumdan üç kişi) (Gerçekleşmiştir)

 

 1. E-Girişimcilik modülü Türkiye Hareketliliği (Proje Ekipleri her kurumdan üç kişi) Pandemi nedeniyle gerçekleşememiştir online olarak gerçekleştirilecektir

 

 1. Göçmenler için Temel Dil ve İletişim Modülü Romanya Hareketliliği (Eğitimciler her kurumdan iki kişi) (Gerçekleşmiştir)

 

 1. Dijital okuryazarlık modülü İspanya Hareketliliği (Eğitimciler her kurumdan iki kişi) (Gerçekleşmiştir)

 

 1. Dijital okuryazarlık modülü İspanya Hareketliliği (Eğitimciler her kurumdan iki kişi) (Gerçekleşmiştir)
 1.  

-Her ortak kurum tarafından projenin tanıtımı amacıyla toplantılar düzenlenmektedir.

 

Erzincan Valiliği olarak toplantı 18 Ağustos 2021 tarihinde saat 10:30 da planlanmaktadır.

31 Ağustos 2021

https://emmr.eu/

 

İçerik Galerisi
Dosya Adı Açıklama İndir
Emmr PROJE İndir 12 KB
Emmr PROJE İndir 399 KB
Projeler ERZİNCAN İLİNDE KATILIM ÖNCESİ AB MALİ YARDIMI KAPSAMINDA FİNANSE EDİLEN PROJELER İndir 21 KB